ASDEP Çalışmalarımız Hakkında Basın Açıklaması Yapıldı

Sayın Valimiz Dr.Zülkif DAĞLI'nın katılımı ile Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) çalışmaları hakkında basına bilgi verildi. İl Müdürümüz Zeki YILDIRIM yaptığı açıklamada "Bakanlığımızın 2015 yılında pilot iller de uygulanmaya başlayan ve 2016 yılında tüm illerde faaliyete geçen Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP ) İl Müdürlüğümüze bağlı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü bünyesinde ilimizde de 11 personelle yürütülmektedir. Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında kamunun imkânları ve hizmetleri konusunda desteğe ihtiyacı olan ailelere ulaşılması, durumlarının (çocuk, genç, kadın, yaşlı, engelli, ekonomik, sosyal, psiko-sosyal vb.) anlaşılması ve durumlarına göre yönlendirme yapılması yoluyla vatandaşlarımız ile kamu hizmetlerinin buluşturulması amaçlanmaktadır. ASDEP kapsamında görev yapacak personelimiz mesaisinin önemli bir bölümünü sahada geçirerek görevli oldukları alanda yaşayan ailelere ulaşacak ve sorunlarının kamunun mevcut imkânları ile çözülmesi için gerekli rehberlik ve yönlendirme işlevini üstlenmiştir.
Kamu Kurumlarına ulaşamayan ve Kamunun hizmetlerinden haberdar olmayan öncelikle dezavantajlı vatandaşlar ve tüm vatandaşlar kapı kapı hane hane ziyaret edilerek hizmetler tanıtılmakta ve rehberlik yapılmaktadır.
Yürütülen alan taramasında; ihtiyaç sahibi vatandaşın sosyal hizmetlerden faydalanması için kuruma gelmesi beklenmeden il genelindeki hanelere kapı kapı ulaşılması, devletin sosyal hizmet ve politikaları doğrultusunda kurum faaliyetleri hakkında vatandaşların doğrudan bilgilendirilmesi hedeflenmektedir. Vatandaşlarımızın hizmet talebinde bulunmasına gerek kalmadan, yapılacak ziyaretlerle ilimizde ikamet eden özellikle sosyal risk altındaki vatandaşlarımızın tespit edilerek, ihtiyaç duyduğu desteklerin belirlenip sosyal sorunlarının giderilmesini, riskleri  önleyici sosyal politikalar geliştirip uygulayarak Düzce ilinde ikamet eden vatandaşlarımızın yaşam kalitelerinin artırılmasının sağlanması Korunmaya Muhtaç Çocuk, Engelli, Şiddet Mağduru veya Şiddete Uğrama Riski Bulunan Kadın, yaşlılık, yoksulluk risk haritasının yapılmasını, ilimizde risk altındaki kesim veri tabanının hazırlanması oluşturmaktadır.

           ASDEP ile ilimizde ikamet eden risk altındaki çocuk, genç, kadın, yaşlı, engelli, yoksul vatandaşların yapılacak ziyaretler ile tespit edilmesi, ihtiyaçlarının belirlenerek çözümlenmesi, koruyucu önleyici bireysel danışmanlık hizmetleri ile dezavantajlı konuma girmeden sosyal sorunlarının çözümlenerek risk altından çıkartılması sağlanarak, vatandaşların sosyal refahının artırılması, hizmetlerin ihtiyaç sahiplerine eşitlikçi bir bakış açısı ile bütün vatandaşlara ulaşımının sağlanması hedeflenmektedir.
İlimizdeki ASDEP çalışmaları kapsamında, 421 hane ziyaret edilmiş, 1184 kişiyle görüşme yapılmıştır. ASDEP personelimizde çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecektir. Biz Devlet olarak her zaman ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Atanmış değil adanmışlık ruhuyla, görevli değil gönüllü gibi çalışarak, tüm vatandaşlarımızın kapılarını çalmaya devam edeceğiz." dedi. 

         Daha sonra Valimiz Sayın Dr.Zülkif DAĞLI Müdürlüğümüzü ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. 


Sonraki Sayfa: Şehit Yakınlarımız ve Gazilerimiz Büro Hizmetlerinde Görevlendirilecek

Önceki Sayfa : 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü