Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi ve Sürdürülebilirliklerinin Arttırılması Eğitim Programı Düzenlendi.

Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi ve Sürdürülebilirliklerinin Arttırılması Eğitim Programı
Cumhurbaşkanlığı Birinci 100 Günlük İcraat Programı kapsamında yer alan “Kadın Kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve görünürlüklerinin arttırılması” eyleminin gerçekleştirilmesi  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda olup, 30 Ekim 2018 tarihinde, Aile. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasında “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır.Üç Bakanlık arasında imzalanan Protokol ile kadın kooperatiflerinin güçlenmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi, görünürlüklerinin arttırılması ve yaygınlaştırılması ile kadınların kooperatifler yoluyla ekonomik ve sosyal hayata etkin katılımı konularında işbirliği yapılmıştır. Bu kapsamda; İlimizde 20.05.2019 tarihinde ilk toplantı yapılmış ve çalışma grubu oluşturulmuştur.
 
Kadın kooperatifleri yoluyla, kadınların ekonomik ve sosyal hayata etkin katılımını sağlamak amacıyla yapılan bu işbirliği neticesinde, 09.07.2019 tarihi saat 11.00’ da Düzce Valiliği Konferans Salonunda Nilüfer Kadın Kooperatifi üyeleri,  Boğaziçi Yazlık Tarımsal Kalkınma Kooperatif üyeleri, Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) kursiyerleri, Merkez ve İlçelerimizde  tarımsal konularda kurs alan kadın çiftçilerimiz, girişimci kadın çiftçiler güçleniyor programı eğitimi alan kadın çiftçiler, Genç Çifçti projesi kapsamında desteklenen kadınlar, TSO kadın girişimciler kurulu üyeleri, genç tarım girişimcisi kadınlar ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden Sosyal Ekonomik Destek (SED) alan kadınlar olmak üzere 191 kadının  katılımı ile eğitim programı gerçekleşti.
 
Protokolden, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Zeki YILDIRIM, Ticaret İl Müdürü V. Çiğdem ACAR, İl Tarım ve Orman Müdürü V. Necdet ÇİÇEK, İş Kurumu İl Müdürü Ferhat ACAR ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Necmi KÖROĞLU, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay ŞAHİN ve Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aslıhan AKBAL TÜYSÜZ’ünde katılımlarıyla gerçekleşen eğitim programı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayıp, sinevizyon gösterisi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Zeki YILDIRIM’ın açılış konuşmaları, Ticaret Bakanlığı’ndan Ticaret uzmanı Alev AKGÖKÇE’nin ‘Kadın Kooperatifleri ve Türkiye’de Başarılı Kadın Kooperatifleri’ başlıklı sunumu, Tarım ve Orman Bakanlığından konu uzmanı Demet DEMİR’in ‘Tarım Bakanlığı’nın  Kırsal da  Kadın  ve Aileye Yönelik Hizmetleriyle ilgili çalışmaları’ konulu sunumu, Nilüfer Kadın Kooperatifi Başkanı Selma DEMİRELLİ’nin konuşmalarıyla devam etmiş, katılımcılardan gelen soruların cevaplanmasıyla son bulmuştur.


Sonraki Sayfa: Kıbrıs Gazilerimize Milli Mücadele Madalyaları Törenle Verildi.

Önceki Sayfa : 15 Temmuz Şehidimiz Ufuk BAYSAN'ın Evinde Mevld-i Şerif Programı Düzenlendi.